Další základní kámen, na kterém stojí program Pirátů. Týká se však podle všeho jen rovnosti rasy, víry a pohlaví, nikoli však toho základního – rovného přístupu veřejné správy ke všem občanům i subjektům. Toho se totiž pod vedením Pirátů v Praze skutečně nedostává.
Příkladem může být přístup Rady města, která před časem vydala výjimku ze stavební uzávěry projektu Zlatý lihovar a dalším, které se nacházejí v budoucím 2. ochranném pásmu vodního zdroje na Smíchově. Projektu CWI Smíchov však výjimku odmítla vydat s odůvodněním, které nijak nekoresponduje s účelem uzávěry. V podstatě tedy s protizákonným odůvodněním. Padni, komu padni v případě vedení města evidentně neplatí. Jednomu soukromému investorovi měří evidentně jiným metrem než jinému.
Cílem uzávěry je totiž stabilizace území do doby, než bude připravena studie využití tohoto rozsáhlého území. Nutno podotknout že uzávěra existovala 19 let do letošního léta, kdy ji zrušil nový stavební zákon a za celou tu dobu nikdo nepodnikl žádné kroky k vytvoření toho urbanismu. Tedy nejen Piráti v posledních třech letech, co jsou u vesla. Musel tedy přijít až stát a zrušit všechny staré uzávěry šmahem, od Prahy bychom se toho asi nedočkali nikdy. Zdůvodnění Ministerstva pro místní rozvoj, které předložilo nový stavební zákon a všechny uzávěry starší 15 let zrušilo, je jen logické: Uzávěra nemá být trvalým řešením, tak dlouhé omezení vlastnictví je nepřípustné.
Vůči projektu společnosti CWI Smíchov přitom město uplatnilo celou řadu požadavků, jejímž cílem má být údajně ochrana podzemní vody. Společnost jim vyhověla, byť to znamenalo prodražení projektu v řádu více než 100 milionů korun. Projekt CWI Smíchov celý leží v budoucím 2. ochranném pásmu. V 1. ochranném pásmu, které je na malé části pozemku CWI Smíchov přímo nad vrty, se stavět nesmí a projekt CWI Smíchov s tím počítá. Ve stejném 2. ochranném pásmu leží nicméně také projekt Zlatý lihovar. Ten bez jakýchkoli požadavků na ochranu podzemní vody obdržel jak výjimku ze stavební uzávěry, tak územní rozhodnutí. Přitom založení projektu zasahuje do štěrkového lože, kterým podzemní voda protéká a vytvoří tak v proudění vody nepřekročitelnou překážku. Hrozí tedy, že dojde nejen k poškození vodního zdroje, ale také k degradaci vodního díla za miliardu korun.
Žádné požadavky na ochranu podzemní vody přitom město nestanovilo ani samo sobě při projektování Terminálu Smíchov, jehož část také leží v budoucím 2. ochranném pásmu. Jen za samotný projekt k třímiliardové stavbě, který s ochranou podzemní vody nepočítá, přitom má město utratit více než 150 milionů korun. Podobně nemá ochranu podzemní vody ve svém projektu sídlo Správy železnic, které má stát přímo přes ulici naproti pozemků CWI Smíchov. Dvojí metr? Město stavět smí, soukromník nikoli? I tak se na řízení věcí veřejných dívají Piráti.